Jdi na obsah Jdi na menu
 


o nás

10. 7. 2008

 

Historie stáje se začala psát začátkem roku 2008, kdy jsme se rozhodli, že se stáj upravená pro chov hovězího dobytka předělá na ustájení koní.O chovu koní jsme již uvažovali mnohem dříve,ale stále jsme se nemohli rozhodnout jaké plemeno je pro nás to nejvhodnější.

Zlom však nastal při setkání s Ing. Jiřím Charvátem majitelem jezdeckého areálu ,,Panská Lícha" v Brně - Soběšicích.Ten nám doporučil plemeno Hafling a po prostudování dostupných informací o tomto plemeni jsme měli jasno.

Letošní mírná zima nám umožnila rekonstrukci stáje, kde jsme zabudovali boxové ustájení pro tři koně.S pomocí přátel práce postupovali dosti rychle a sedmého března 2008 již mohla být ustájena první kobylka jménem Camila.Poněvadž kobylka byla březí s termínem porodu koncem května,tak jsme se snažili sehnat další kobylku čož se nám však nedařilo.

Proto jsme využili nabídky na koupě čtyřletého valacha jménem Vilík, s kterým se posledních šest měsíců nepracovalo a tak byl dost těžce ovladatelný.Do stáje byl dopraven desátého dubna.Mezi tím se neočekávaně sedmého dubna Camili narodilo hříbě(hřebeček),z kterého jsme měli velikou radost.Z nového přírustku jsme se neradovali dlouho,poněvadž již druhý den se u hříbátka začala projevovat takzvaná novorozenecká žloutenka,jejíž příčinou je nesnášenlivost krve matky a novorozeného hříběte.I přes veškerou snahu veterinarní lékařky se hříbátko nepodařilo zachránit.Naše snaha o doplnění stáje další kobylkou se nám však vyplnila již během měsíce května.

Na doporučení pana Roberta Pokorného z jezdeckého areálu ,,Panská Lícha" Brna-Soběšic jsme mohli navštívit chovnou stáj Haflingů chovatele Heralda Taubra ve Wittau nedaleko Vídně.V této stáji je chováno čtyřicetsedm těchto překrásných koní, z nichž nám byla nabídnuta sedmiletá březí kobylka jménem Daniele.Již osmého května jsme mohli s pomocí Ing.Jiřího Charváta nový přírustek přivítat v naší malé stáji.I když Daniele přišla jako poslední, tak si okamžitě vydobyla respekt vůči ostatním a je vedoucí stáda.

Po více jak měsíci čekání se Daniele 14.6. 2008 narodil krásný hřebeček, který dostal jméno Andy.Tak že během tří měsíců se začínající chov rozrostl na čtyři koníci,kteří přináší dosti starostí,ale také mnoho radosti.Doposud se s nimi kromně Camili nepracovalo a tak nadešel den, kdy byli obsednuti Camila a Vilík,když Daniela si plnila matřské povinnosti. Tohoto úkolu se ujali dvě studentky z Prahy,zkušená jezdkyně Petra a do tajů jezdectví vstupující Anička.Po čtyřech dnech ježdění jsme se přesvědčili, že se s koníky dá pracovat a překonat lenost Vilíka a tvrdohlavost Camili. 

Za tři týdny od porodu Daniele se ve výběhu setkalo zase celé stádečko,které se však rozrostlo o malého hřebečka jménem Andy.Toto setkání jsme stále oddalovali z obavy jak se k Andymu zachovají Camila a Vili.Od počátku pobytu ve výběhu však Daniela Andyho ochranovala a Camilu s Vilim udržovala v bezpečné vzdálenosti.Po krátké době se Andy s oběma koníky spřátelil a oni ho berou jako člena stáda.I když se Daniela stará osvého potomka Andyho tak jsme již 13. července mohli na malé kamerce sonografu zhlédnout vyvíjející se zárodek nového hříbátka v jejím těle.Tímto je potvrzena březost obou kobylek a bude-li nám přáno tak s pomoci Boží můžeme očekávat první přírustek od Camili 9.4.2009 a od Daniele 23.5.2009.